Najnowsze żródła archeologiczne podają, że Geneza pierwszych, wykorzystywanych do ćwiczeń fiycznych odważników w kształcie kuli sięga starożytnej Grecji, następnie słowniki rosyjskie z przełomu XVII i XVIII wieku wspominają o wykorzystaniu tych przyrządów do odmierzania płodów rolnych, a w czasie targów wykorzystywali je rosyjscy siłacze do pokazów siły. 
                                                                    
Z czasem trening "kulami" stawał się coraz powszechniejszym przyrządem stosowanym w treningu siłowym w ówczesnej - carskiej Rosji. Schyłek XIX wieku uznany został za początek Ery ćwiczeń budujących siłę z efektywnym zastosowaniem odważników kulowych. 
Mieszkający w tym okresie w Petersburgu, Polak z pochodzenia WŁADYSŁAW KRAJEWSKI (Aktywny działacz sportowy, lekarz) jako pierwszy w dziedzinie sportów siłowych użył określenia: "CIĘŻKA ATLETYKA" miał także udział w pionierskich badaniach nad wpływem ćwiczeń, m. in. odważników na organizm Człowieka. 

                                                      

Jednym z najbardziej znanych siłaczy tamtych czasów, używających "kul" był cyrkowiec Piotr Kryłow, należy wymienić też kilka innych znanych ówcześnie nazwisk: Saxon Artur, Sandow Eugene, Znamienski Mur. 
Wiek XX był wiekiem rozkwitu ćwiczeń odważnikami kulowymi na światową skalę, od rosyjskich olimpijczyków, przez żołnierzy Armii Czerwonej i obywateli ZSRR po "zwykłych ludzi" trenujących obecnie na całym świecie. 

Istnieją trzy główne nurty ćwiczeń z odważnikami KETTLEBELL: 
HARDSTYLE, JUGGLING STYLE, GIRIEVOY STYLE. 
Każdy z wymienionych nurtów zyskuje stale na popularności i nowych "wyznawców" trenujących kettlami. 
Wspólnym ich mianownikiem pozostaje rozwijanie siły funkcjonalnej i wytrzymałości, a także poprawy ogólnego stanu zdrowia przez ćwiczących systematycznie i pod czujnym okiem wykwalifikowanych Instruktorów ludzi. 

Metodyka treningu Kettlebell jest stale rozwijana i coraz bardziej popularna na całym świecie ( USA, Europa, Azja), do najpopularniejszych, współczesnych propagatorów tej dyscypliny należy Pavel Tsatsouline (były szkoleniowiec SPECNAZ'U) obecnie twórca jednej z największych organizacji kettlebell: STRONGFIRST.

                                                                     

Metodyka treningu odważnikami KETTLEBELL coraz częściej znajduje zastosowanie w programach rehabilitacyjnych, Fizjoterapii, prewencji urazów, takich krajów jak: Japonia, Węgry i wielu innych.